Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz promocję czytelnictwa wśród najmłodszych.
Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach przy zakupach nowości wydawniczych ogromną wagę przywiązuje do wyboru książek dla dzieci. Mamy w naszych zbiorach bardzo bogatą ofertę różnych wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Książka dziecięca, w obecnych czasach, to nie tylko tekst, ale również ilustracja. Obraz jest bardzo ważny dla dzieci. Pięknie ilustrowane książki dla najmłodszych przyciągają uwagę, pomagają koncentrować się na tekście, a także budują poczucie estetyki.
Dzieci lubią odnajdywać w książkach bohaterów, których znają z gier lub bajek oglądanych w telewizji, dlatego też w naszej bibliotece jest wiele książek o Zygzaku, Psim Patrolu, Śwince Peppie czy księżniczkach Disneya.
Autorzy i wydawcy książek dla dzieci wychodzą naprzeciw zmieniającym się gustom i zainteresowaniom dzieci, ale także ich potrzebom. Bajki terapeutyczne, mówiące o emocjach, zjawiskach społecznych pomagają dzieciom zrozumieć otaczający ich świat oraz samych siebie. Takie tytuły także znajdziecie w naszej bibliotece.
Książki to także źródło wiedzy o tym co dzieci interesuje: o przyrodzie, o kosmosie, o dinozaurach. Książki naukowe dla najmłodszych przybliżają im interesujące ich kwestie w sposób dopasowany do dziecięcego pojmowania rzeczywistości. Często dostarczają odpowiedzi na trudne pytania, wyjaśniają tajemnice i wątpliwości w sposób przystępny, językiem dostosowanym do dziecka. Opatrzone pięknymi ilustracjami, pomogą zapamiętać ważne informacje i łatwiej je przyswoić.
Książki dla dzieci to także książki – zabawki. Odkrywanie ukrytych obrazków, książki przeplatanki, różnego rodzaju książki z przesuwanymi okienkami. Dodatkowo mają one zazwyczaj bardzo grube strony dzięki czemu mogą z nich korzystać już najmłodsze dzieci. Nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o rozpoczęcie przygody z książką. Nie musi to być od razu czytanie. Oglądanie obrazków, powtarzanie prostych zwrotów uczą prawidłowej wymowy i rozwijają wyobraźnię już od pierwszych lat życia.
Chyba każdy rodzic dziś wie i rozumie, jakie ogromne korzyści niesie ze sobą czytanie dziecku. Jednak jest to również wspaniały czas dla nas - dorosłych. Moment oderwania od rzeczywistości, która nie zawsze jest kolorowa. Chwile wspólnie spędzone z dzieckiem i jego ulubioną lekturą uczą nas innego spojrzenia na świat, pozwalają odkryć w sobie ukryte dziecko. Pozwólmy mu czasem wyjść z ukrycia.
Mamy nadzieję, że to wyjątkowe święto będzie okazją dla tych, którzy dotychczas nie mieli czasu na głośne czytanie swoim pociechom, na wprowadzenie tego zwyczaju w swoich domach.
Wszystkim miłośnikom książek, szczególnie tym najmłodszym, życzymy niezapomnianych chwil spędzonych z najbliższymi podczas czytania, wspaniałych przygód w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów oraz przekraczania granic swojej wyobraźni.
Bibliotekarki