Corocznie w marcu obchodzimy Światowy Dzień Poezji, z tej okazji 27.03.2023r w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach odbyło się spotkanie Czytelniczego Klubu Książki poświęcone poecie Władysławowi Broniewskiemu.
Był jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, autor patriotycznego wiersza pt. "Bagnet na broń". Żołnierz Legionów Piłsudskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, więzień Łubianki.
Twórczość Broniewskiego była silnie związana z biografią i przekonaniami ideowymi poety. Najbardziej znany jest jej nurt "proletariacki", obejmujący takie wiersze, jak "Czerwony sztandar", "Ballada o placu Teatralnym" czy "Na śmierć rewolucjonisty". Oprócz tego w dorobku poety znajduje się liryka osobista, erotyki i nastrojowe utwory poświęcone pięknu krajobrazu (np. poemat "Mazowsze" i uznawany za "najpiękniejszy wiersz tatrzański" impresyjny "Hawrań i Murań"). Liryka Broniewskiego jest silnie nacechowana emocjonalnie, wyraża całe spektrum doznań – od euforii, przez melancholię i zniechęcenie, po depresję (częsty motyw śmierci, w tym samobójczej).
Oprócz wierszy podejmujących doraźną tematykę polityczną powojenna twórczość Broniewskiego obejmuje poruszającą lirykę osobistą i treny, wyrastające z rodzinnych tragedii – śmierci żony Marii (Maria Zarębińska, aktorka, więźniarka Oświęcimia, zm. 1947) i ukochanej córki (Joanna Broniewska-Kozicka, często nazywana Anką, reżyserka, zm. 1954). Poeta poświęcił córce swój ostatni tomik wierszy "Anka" (1956).
Broniewski to jeden z najczęściej tłumaczonych polskich poetów. Jego wiersze ukazywały się przede wszystkim w krajach byłego Bloku Wschodniego, przekładano je m.in. na bułgarski, czeski, estoński, mongolski, rosyjski, rumuński i węgierski. Oprócz tego opublikowano tłumaczenia na angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, wietnamski i włoski.
Uczestnicy spotkania obejrzeli krótki film o domu, w którym Władysław Broniewski spędził ostatnie dziewięć lat życia, a w którym zachowano autentyczne wyposażenie wnętrz. Wystawa dokumentuje złożone losy autora „Ulicy Miłej". Obok rękopisów eksponowane są także mało znane materiały z archiwum literackiego pisarza. Zbiory i ekspozycja stała: biograficzne, w oryginalnych wnętrzach - archiwum, pamiątki osobiste; prawie kompletny zbiór rękopisów, korespondencja z 1at 1915-1962; pierwodruki wierszy w prasie i pierwsze wydania książkowe, taśmy magnetofonowe z recytacjami poety. Muzeum mieści się w willi z 1950 r. podarowanej poecie przez państwo w rocznicę 25-lecia twórczości.
Po przejrzeniu licznych zbiorów dotyczących życia i twórczości poety znajdujących się w naszej bibliotece, szczególną uwagę zwróciła książka wnuczki Ewy Zawistowskiej „ Dziadek Władek, o Broniewskim, Ance i rodzinie” przede wszystkim z uwagi na zamieszczoną tam ilość zdjęć z życia prywatnego poety. Dyskutowali o tym, że książka łączy w sobie unikatowe materiały z rodzinnego archiwum i barwną opowieść o niedającym się zaszufladkować poecie z krwi i kości. Klubowicze czytali również poezję, której tomiki następnie wypożyczyli do domu.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjść na spotkanie i porozmawiać o Broniewskim. Następne spotkanie już w kolejnym miesiącu – tym razem będzie można posłuchać i porozmawiać o Janie Kiepurze. Zapraszamy.