4 kwietnia w sali MOK na ulicy Radomskiej odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem. To autor serii książek Księga Samodzielności o tematyce survivalowej. Jest prezesem fundacji Akademia Samodzielności, organizuje zielone szkoły i obozy survivalowe dla młodzieży, a w wolnym czasie pisze książki.
Na spotkanie bardzo licznie przybyła młodzież z pionkowskich szkół podstawowych. Frekwencja zaskoczyła nawet samego autora. Pisarz opowiadał zgromadzonym o procesie powstawania książki od pomysłu, który rodzi się w głowie autora, aż do momentu, gdy książka trafi do rąk czytelnika. Nie był to jednak „suchy” wykład, a niesamowicie wciągająca opowieść o tym jak Pan Przemysław dojrzewał do tego, aby zacząć pisać, skąd czerpie pomysły i inspirację, o ludziach którzy oprócz autora są zaangażowani w to, aby jego twórczość była dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców. Dowiedzieliśmy się, że główna bohaterka jego książek – Zuza, ma wiele cech jego córki i to ona była pierwowzorem literackiej postaci stworzonej przez autora.
Podczas spotkania publiczność mogła również na własne oczy przekonać się, że triki survivalowe opisane w serii Księga Samodzielności to nie wyobraźnia autora, ale rzeczywistość którą mogą wykorzystać w codziennym życiu, podczas sytuacji zagrożenia, jak na przykład opisy pierwszej pomocy czy sposobu postępowania podczas ataku terrorystycznego. Dużą niespodzianką było wykonanie ogrzewacza do rąk przy pomocy puszki po napoju i świeczki lub pułapki na ryby z plastikowej butelki i sznurka.
Na koniec zaproszony gość odpowiadał na pytania z widowni, które dotyczyły nie tylko jego twórczości i pracy, ale także jego zainteresowań czytelniczych, wspomnień z młodości czy upodobań piłkarskich. Po spotkaniu można było nabyć książki z autografem autora.
Był to bardzo miło spędzony czas, pełen inspiracji i bardzo ciekawej dyskusji. Młodzi ludzie wyszli nie tylko bogatsi w wiedzę o procesie wydawniczym, ale przede wszystkim zainspirowani do tego, aby czytać i samemu tworzyć teksty literackie. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo zapadnie w pamięć osobom na nim obecnym i samemu autorowi. My na pewno długo będziemy je wspominać.
Pan Przemysław Jakóbczyk mógł odwiedzić nasze miasto dzięki Powiatowemu Instytutowi Kultury, który zorganizował jego spotkania w bibliotekach powiatu radomskiego. Bardzo dziękujemy, że mieliśmy możliwość skorzystać z propozycji spotkania z tak ciekawą osobą. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich okazji.
Pragniemy bardzo podziękować pionkowskiej młodzieży i nauczycielom, którzy przyszli razem z uczniami. Dzięki ich aktywności i zaangażowaniu to wydarzenie było tak wyjątkowe. Podziękowania należą się również Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Pionkach za udostępnienie sali, dzięki czemu w spotkaniu mogła uczestniczyć tak duża liczba osób.
Czekamy na więcej.