We wtorkowe popołudnie 27 lutego 2024r. w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie Czytelniczego Kluku Książki poświęcone życiu i twórczości Czesława Miłosza.
Czesław Miłosz (1911-2004) - poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980). Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie poetów polskich. Tworzył nieprzerwanie od wczesnej młodości do końca życia, przez ponad siedemdziesiąt lat. Uprawiał każdy gatunek literacki, a także publicystykę, krytykę literacką oraz historię literatury. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych autorów polskich. Mieszkał, tworzył i publikował w Wilnie, Warszawie, Krakowie, we Francji i Ameryce. Pisał, poza kilkoma wyjątkami, wyłącznie po polsku, choć blisko czterdzieści lat spędził poza granicami kraju. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść „Zdobycie władzy” (1953), o instalowaniu komunizmu w Polsce oraz esej „Zniewolony umysł” (1953), książka zaliczana dzisiaj do klasycznych dzieł o systemach totalitarnych i politycznych utopiach.
Na spotkaniu bibliotekarka Małgosia przybliżyła licznie przybyłym uczestnikom postać wielkiego poety. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała o Miłoszu poecie oraz o Miłoszu człowieku. Klubowicze rozmawiali o emigracji pisarza. Miłosz długi cykl wędrówek z państwa do państwa i z kontynentu na kontynent rozpoczął już w wieku lat dziesięciu. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie. Okres okupacji przetrwał mieszkając i pracując w Warszawie. W tym czasie powstawały wiersze, które znalazły się w tomikach "Wiersze", "Równina", "Pieśń niepodległa",
a także w opublikowanym w 1945 roku "Ocaleniu". Uczestnik spotkania Pan Maciej przeczytał wiersze pt. „Do mojej natury” , „W mojej ojczyźnie”. Klubowicze przy herbacie i ciasteczkach przeglądali liczne zbiory wierszy i biografii Miłosza, znajdujące się w naszej bibliotece.
Czesław Miłosz został patronem roku 2024. Senat w 20. rocznicę śmierci poety oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę.