Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach od lat aktywnie uczestniczy w życiu naszego miasta. W swojej wszechstronnej działalności kulturalnej nawiązuje do fundamentalnych i uniwersalnych wartości, piękna i roli pisanego słowa. Dla wielu książka, dobre słowo, które propaguje biblioteka jest „lekarstwem dla duszy”.
Podróż przez klimat kultury słowa pisanego ale również poznawanie tajemnic historycznego i współczesnego świata realizuje Czytelniczy Klub Książki, którego działalność wiele lat temu zainicjowała Ewa Gerlach. Spotkania CKK odbywają się cyklicznie w Filii Miejskiej Biblioteki publicznej przy ulicy Leśnej.
Tegoroczne pierwsze (2019r.) spotkanie uczestników Czytelniczego Klubu Książki zorganizowane zostało już w drugiej połowie stycznia. Było trochę nietypowe ale doskonale obrazujące ideę Czytelniczego Klubu, gdzie kultura słowa, czy literatura współistnieje z nauką i wszechobecną techniką. Styczniowe spotkanie dotyczyło wpływu wybitnych postaci z literatury, nauki, sztuki, życia społecznego i politycznego. Podczas dyskusji przytoczono wiele nazwisk wybitnych ludzi, którzy mieli wpływ na kreowanie rzeczywistości. Był to między innymi wybitny człowiek renesansu Leonardo da Vinci, który swoimi dziełami i śmiałymi koncepcjami wybiegał daleko poza granice swojej epoki, Nikola Tesla, czy Lew Tołstoj, Stefan Żeromski i Alfred Szklarski.
Bohaterem drugiego spotkania był Gustaw Herling – Grudziński. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Dwudziestego maja tego roku minęła 100. rocznica urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów. Podczas spotkania przypomniano między innymi bogaty dorobek literacki Gustawa Herlinga Grudzińskiego oraz Jego wpływ na powojenną literaturę. Uczestnicy spotkania przypomnieli również, że twórczy debiut Herlinga Grudzińskiego przypadł jeszcze na lata międzywojenne. Należał wówczas do szkoły krytyczno literackiej Ludwika Frydego. Kolejne spotkanie poświęcone zostało ikonie polskiej literatury Wisławie Szymborskiej. O naszej noblistce rozmawiano w dniu Światowego Dnia Poezji, który dziesięć lat temu ustanowiony został decyzję UNESCO.
Z kolei w kwietniu w czasie, gdy wiosna rozkwita w Czytelniczym Klubie Książki rozmawiano o „romantyku z Zamościa”, czyli o Marku Grechucie. Jak podkreślali uczestnicy spotkania w ramach Czytelniczego Klubu Książki Marek Grechuta był wybitnym przedstawicielem polskiego kręgu artystycznego, ale również człowiekiem, który nie miał w sobie nic z tak zwanego wielkiego świata. W sztuce dawał z siebie wszystko i był człowiekiem bardzo wrażliwym.
W maju uczestnicy CKK bezwarunkowo zgodzili się, że matka powinna być fundamentem każdej rodziny - Niewątpliwie najważniejszą rolą jaką może spełniać kobieta jest rola matki – mówiła wówczas Ewa Gerlach. Przypomniała, że pierwsza matka jaka pojawia się w literaturze, to biblijna Ewa. Przez wielu jest ona uważana za matkę wszystkich ludzi. Kolejne spotkania CKK, również poświęcone było kobietom. Tym razem rozmawiano o „Polskiej poezji kobiecej”. Przedstawione zostały sylwetki polskich poetek a także czytano wybrane fragmenty poezji.
W pierwszym powakacyjnym Czytelniczym Klubie Książki bohaterem był Józef Hen. Autor takich powieści jak „Królewskie sny”, „Nowolipie”, czy „Prawo i pięść”, jest nadal aktywny literacko i uczestniczy w wielu spotkaniach autorskich. Podczas spotkania uczestnicy zgłębili styl literacki pisarza, który charakteryzuje się ciekawym ujęciem fabuły i jest bardzo podobny do tradycji literatury amerykańskiej, klarowny bez zbędnych ozdobników. Kolejny Czytelniczy Klub Książki poświęcony został wielkiemu romantykowi polskiej literatury Juliuszowi Słowackiemu. Przedstawiciel naszego romantyzmu określany jest jako jeden z trójcy Wieszczów Narodowych
Czytelniczy Klub Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia przy ulicy Leśnej to spotkania ludzi, w kameralnych warunkach akcentujących przyjemność płynącą z czytania. Jednak każde spotkanie jest inne gdyż każde ma inny wymiar tematyczny. W każdym jednak sztuka i literatura są na pierwszym miejscu. Tradycyjnie za literacki wymiar spotkania odpowiada Ewa Gerlach.
Czytelniczy Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Filia przy ulicy Leśnej jest propozycją dla każdego. Zapewnia między innymi możliwość zapoznania się z literaturą współczesną polską i zagraniczną, miłą atmosferę i dobrą zabawę. CKK, to również fascynująca podróż przez świat sztuki i nauki. Często to podróż w nieznane z zaskakującym ale zawsze twórczym podsumowaniem. Czytelniczy Klub Książki otwarty jest dla wszystkich.
(red)