Pod koniec stycznia odbyło się kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki. Uczestnicy ponownie przenieśli się w przeszłość i odbyli podróż śladami naszej lokalnej historii.
Dwudziestego ósmego stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach Filia przy ulicy Leśnej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie uczestników Czytelniczego Klubu Książki.
Dla niektórych była to sentymentalna podróż śladami naszej miejscowej przeszłości a dla innych spojrzenie w głąb siebie do czasów swojej młodości. Zatrzymany w fotograficznym kadrze, czy na filmowej kliszy obraz przywrócił wspomnienia.
- W tym roku kalendarzowym spotykamy się pierwszy raz. Wrócimy filmowymi i fotograficznymi wspomnieniami do czasów, gdy rozpoczynała się historia miasta Pionki – zainaugurowała tegoroczne spotkanie CKK Ewa Gerlach.
Poznanie przeszłości rodzinnej miejscowości może okazać się ciekawą przygodą o czym przekonali się uczestnicy styczniowego spotkania Czytelniczego Klubu Książki. Okazją do wspomnień, ale i do pogłębienia wiedzy historycznej była prezentacja filmu „Miasto Pionki 65 Lat Praw Miejskich”. Reżyserem i scenarzystą filmu jest miłośnik lokalnej historii Jarosław Szczypiór. Za zdjęcia, montaż i udźwiękowienie odpowiadał Artur Pachocki i Wojciech Kuchta. Muzyka do filmu to dzieło Marcina Alota. Jarosław Szczypiór w swoim filmowym dorobku historycznym ma już takie projekcje kinowe jak „Jarema 1944”, czy „Maria”. Obie produkcje były entuzjastycznie przyjęte przez lokalną społeczność.
Uczestnicy Czytelniczego Klubu Książki po projekcji filmu podkreślali, że najnowsza produkcja twórcy „Marii” to nie tylko solidne kompendium wiedzy lokalnej, a także klucz to poznania naszej miejscowej historii. W filmie mamy przecież odniesienie do czasów króla Władysława Jagiełły, Zjednoczonych Zakładów Chemicznych Zagożdżon, które niemalże całkowicie wymazane zostały z lokalnej pamięci. Z oczywistych względów autor najwięcej miejsca poświęcił Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących, od których rozpoczęła się miastotwórcza historia osady Zagożdżon. Dramatyczny czas wojny, rozwój Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit”, czy masowa budowa nowych osiedli mieszkaniowych – to wszystko możemy znaleźć w filmie „Miasto Pionki 65 Lat Praw Miejskich”.
- Znałam tego Pana, z kolei ta Pani pracowała na tym wydziale, byłem świadkiem tego wydarzenia – to tylko niektóre komentarze uczestników Czytelniczego Klubu Książki po obejrzeniu filmu. Wróciły wspomnienia, wróciły obraz zatarte już trochę czasem.
- Znajomość lokalnej historii pozwala nam na bardziej świadome budowanie własnej tożsamości i poczucia przynależności do wspólnego regionu – podsumowała filmową projekcję inicjatorka spotkań CKK Ewa Gerlach.
Uzupełnieniem historycznej podróży w lokalną przeszłość była prezentacja kolejnych zdjęć archiwalnych, które znajdują się w posiadaniu Romana Fido.
Kolejne spotkanie Czytelniczego Klubu Książki zaplanowane zostało na jedenastego lutego. Tym razem jak zapowiedziała Ewa Gerlach uczestnicy w swej poetycko literackiej konwersacji zaangażują się w biografie artystów słynnego kabaretu „Dudek”.
(red)