Autorka takich książek dla dzieci i młodzieży jak „Jedna literka, a zmiana wielka”, czy „Poczet straszydeł strasznych straszliwie” Agnieszka Frączek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Młodzi Czytelnicy Agnieszkę Frączek znają między innymi z takich książek jak: „Jedna literka, a zmiana wielka”, „Struś na cisie i inne fisie”, czy też „Kanapka i innych wierszy kapka”. Agnieszka Frączek jest również doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem.
- W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pionkach kontynuujemy nasz cykl spotkań autorskich. Tym razem gościmy Agnieszkę Frączek, która specjalizuje się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej – powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.
Agnieszka Frączek z wykształcenia jest germanistką i leksykografem, z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako adiunkt-językoznawca. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.
- Zanim powstanie książka trzeba na coś wpaść – zainaugurowała spotkanie z młodymi Czytelnikami Agnieszka Frączek. W spotkaniu z autorką w bibliotece uczestniczyła grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Nr 1 – Przede wszystkim pisarz musi wpaść na pomysł o czym ma być ta książka – kontynuowała swą wypowiedź Agnieszka Frączek. Podkreśliła i jednocześnie wytłumaczyła, że pomysłu na książkę nie można kupić w żadnym sklepie – Pomysł musi powstać w głowie autora – mówiła dalej Agnieszka Frączek.
Podczas spotkania autorka nie tylko omówiła niektóre swoje książki, lecz również przedstawiła wiersze: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę” i „Słonie na spadochronie” spotkały się z dużym zainteresowaniem najmłodszych Czytelników. Agnieszka Frączek omówiła również proces powstawania książki. W tym celu zaangażowała wszystkich uczestników spotkania. Potrzebny był więc i autor, wydawca, redaktor i ilustrator.
- W procesie tworzenia książki najważniejszy jest jednak Czytelnik – podkreśliła Agnieszka Frączek. Podczas spotkania autorka w błyskawiczny sposób nawiązała kontakt z najmłodszymi Czytelnikami nie tylko ich bawiąc, ale jednocześnie poprzez wspólną rozmowę wyjaśniała często zawiłe arkana poprawnej polszczyzny.
(r.f.)