W sobotę w Centrum Aktywności Lokalnej odbyło się spotkanie z radomską pisarką, ilustratorką, malarką oraz wydawczynią Anną Rudnicką - Litwinek.
Po Powstaniu Warszawskim zamieszkała w Pionkach. Uczyła dzieci języka polskiego i historii. Pisała dla nich też wiersze i opowiadania. Teraz ten cudowny świat baśni po ponad siedemdziesięciu latach trafi do rąk Czytelników.
W sobotę siódmego marca w Centrum Aktywności Lokalnej odbyło się spotkanie promujące książkę Marii Gorzechowskiej „O Szczurku Krokodylku”. Gościem spotkania była Anna Rudnicka – Litwinek, której dziełem są przepiękne ilustracje do tej książki. Spotkanie prowadziła Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach.
- W przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet spotykamy się w Centrum Aktywności Lokalnej w miejscu, które doskonale Pani zna – rozpoczęła literacką konwersację Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Maria Gorzechowska była wyjątkową kobietą, która kochała książki. Przez całe życie poświęciła dużo czasu na zakładanie bibliotek, wspieranie czytelnictwa i naukę. Urodziła się w patriotycznej rodzinie w 1883 w Warszawie jako córka powstańca z 1863 roku Henryka Gorzechowskiego i Zofii z domu Tonkiel.
- Oczywiście doskonale znam to miejsce. Przez kilka lat pracowałam w Centrum Aktywności Lokalnej. Miałam pełną satysfakcję z wykonywanych obowiązków i poczucie dobrze spełnionej misji w dziedzinie kultury – odpowiedziała Anna Rudnicka – Litwinek.
Burzliwe wojenne losy sprawiły, że po upadku Powstania Warszawskiego Pani Maria znalazła się w Pionkach. Zamieszkała w domu rodziny Jadwigi i Kazimierza Kamińskich. Uczyła tu wnuki Państwa Kamińskich oraz inne dzieci. Specjalnie dla nich pisała wiersze oraz krótkie baśniowe opowiadania.
- Wszechstronne wykształcenie humanistyczne Pani Marii stawiało ją na bardzo wysokim poziomie edukacyjnym i kulturowym – mówiła dalej Anna Rudnicka – Litwinek.
Maria Gorzechowska zdobyła wykształcenie z historii, literatury i filozofii na Uniwersytecie Latającym w Warszawie, w Towarzystwie Kursów Naukowych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gdy po 1918 roku Polska odzyskała niepodległość zaangażowała się w tworzenie jednolitej sieci bibliotek.
Po siedemdziesięciu latach klasyczne wiersze z dobrej międzywojennej szkoły pisania Marii Gorzechowskiej pisane w burzliwych latach końca II Wojny Światowej i tuż po jej zakończeniu ponownie odkrył pionkowianin Mirosław Bordziłowski. To między innymi dla niego, dla kilkuletniego wówczas Mirka Pani Maria przedstawiała swój autorski świat baśni i bajek. W 2017 po jednym ze spotkań autorskich, podczas którego Anna Rudnicka – Litwinek promowała soje najnowsze książki dla dzieci Pan Mirosław wręczył przepisane na maszynie wiersze Marii Gorzechowskiej.
- Z zachwytem odkrywałam bajkowy świat Marii Gorzechowskiej. Jednocześnie postanowiłam, że zaangażuję w projekt wydawniczy, aby te przepiękne wiersze trafiły do rąk Czytelników – mówiła dalej Anna Rudnicka – Litwinek.
Maria Gorzechowska została Dyrektorką Towarzystwa Bibliotek Powszechnych w Warszawie. Wprowadziła nowoczesne metody pracy i wysokie standardy dbania o księgozbiór. Za swoją pracę została doceniona w 1925 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1936 roku odeszła na emeryturę, ale dalej wspierała biblioteki.
Przez ponad rok trwały intensywne poszukiwania spadkobierców Pani Marii. Jednocześnie przeprowadzona została kwerenda, aby jak najwięcej dowiedzieć się o życiu i rodzinie Marii Gorzechowskiej. Między innymi brat Pani Marii Jan Jur - Gorzechowski w latach 1922 – 1929 pozostawał w związku małżeńskim z Zofią Nałkowską. W 1938 roku został awansowany na stopień generała brygady. Po kampanii wrześniowej przedostał się na Bliski Wschód. Kierował tam szkoleniem służb porządkowych. Z kolei brat Henryk Gorzechowski w 1918 roku został aresztowany przez bolszewików. Po zwolnieniu w 1920 roku rozpoczął służbę w Wojsku Polskim. Zamordowany w Katyniu w 1940 roku.
Książka Marii Gorzechowskiej „O Szczurku Krokodylku” jest bogato ilustrowana. To oczywiście zasługa Anny Rudnickiej – Litwinek, która wszystkie prace wykonała ręcznie.
Główna bohaterka spotkania Anna Rudnicka – Litwinek oprócz niezwykle plastycznej opowieści o książce „O Szczurku Krokodylku” – mówiła również o innych swoich projektach literackich. Opowiedziała między innymi książkach dla najmłodszych: „Robak Lolek” i „Robak Lolek w podróży”. Zapoznała także uczestników spotkania o swoich najbliższych planach wydawniczych. Ma zamiar, bowiem napisać i wydać książkę o polskich kobietach pilotkach od początku nasze awiacji. To z kolei związane jest z pasją Anny Rudnickiej – Litwinek do samolotów. Lotniczego „bakcyla” Anna Rudnicka – Litwinek zaszczepiła w sobie podczas pracy w Dowództwie Sił Powietrznych.
Jednocześnie Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej podczas spotkania przybliżyła pracę naszej miejskiej książnicy. W bibliotece działa między innymi Czytelniczy Klub Książki. Cyklicznie organizowane są czytania dla najmłodszych z Żłobku Miejskim a trochę starsze dzieci z przedszkoli uczestniczą w lekcjach bibliotecznych. W galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej już od kilku lat organizowane są wystawy lokalnych artystów. Miejska Biblioteka Publiczna jest otwarta dla wszystkich ludzi kultury i przez cały rok tętni artystycznym życiem.
(red)